Depresivní poruchy v dětství a dospívání

Depresivní poruchy u dětí a dospívajících jsou již několik desetiletí uznávanou diagnostickou kategorií, přesto mezi odborníky nepanuje jasný konsenzus, zda existují vývojové rozdíly v symptomech definujících depresi, nebo zda je možno považovat dětskou depresi za fenomenologicky shodnou s dospělou formou, včetně její etiologie a dalších aspektů. Kromě těchto souvislostí  jsou v rámci dané oblasti zkoumání ověřovány i psychometrické charakteristiky vybraných diagnostických nástrojů, využitelných v oblasti intervence a prevence rozvoje depresivních poruch v dětství a adolescenci, poněvadž výsledky realizovaných výzkumů dokládají výrazně zvýšenou míru depresivity i deprese u ne-klinické populace dětí a dospívajících.

Grantová podpora

Depresivita v dětství a dospívání: diagnostika v kontextu vývojových trendů (GA16-11062S)
Ověření psychometrických vlastností diagnostických nástrojů pro screening výskytu a forem deprese a depresivity u dětí a dospívajících (MUNI/A/1226/2014)

Výběr z publikačních výstupů

KLIMUSOVÁ, Helena a Iva BUREŠOVÁ. Depressive Symptoms and Suicidal Ideation among Czech Adolescents. In Pracana, Clara. Psychology Applications & Developments II. Lisboa, Portugal: InScience Press, 2016. s. 45-51, 7 s. Advances in Psychology and Psychological Trends Series. ISBN 978-989-99389-4-6.

REGNER, Josef, Iva BUREŠOVÁ, Helena KLIMUSOVÁ a Pavel HUMPOLÍČEK. Depresivita jako prediktor výskytu sebepoškozování u dětí. In Halama, Peter; Hanák, Róbert; Masaryk, Radomír. Sociálne procesy a osobnosť 2012. 1. vyd. Bratislava: Ústav experimentálnej psychológie SAV, 2012. s. 128-133, 6 s. ISBN 978-80-88910-40-4.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info