Historie ústavu
V DATECH
První psychologickou laboratoř na uzemí dnešní České republiky založil v Praze v letech 1911-12 Mihajlo Rostohar. Tento psycholog slovinského původu se s experimentálními metodami seznámil v laboratořích A. Meinonga a W. Wundta, kde studoval.
V roce 1924, po těžkých životních peripetiích , přestěhoval svou psychologickou laboratoř do Brna. Avšak teprve v roce 1926 byl z jeho popudu a za podpory prof. Babáka zřízen na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity Psychologický ústav, jehož počáteční přístrojovou bázi tvořila právě Rostoharova soukromá laboratoř.
Základem přístrojového vybavení brněnské psychologické laboratoře byla tedy soukromá kolekce přístrojů M. Rostohara. Postupem času se tento soubor přístrojů rozrůstal podle požadavků výzkumu.
Z původních přístrojů, sloužících k výuce a experimentální práci na Psychologickém ústavu MU před druhou světovou válkou, se jich k dnešnímu dni dochovalo více než 70. I díky péči a zájmu Technického muzea v Brně (TMB), které část přístrojů v průběhu 70. let převzalo do svých sbírek, se podařilo některé původní přístroje zachovat ve velmi dobrém stavu.
V roce 1996 byly zásluhou doc. Kostroně a prof. Smékala, tehdejšího vedoucího katedry, přístroje převedeny z depozitáře TMB do dlouhodobé zápůjčky Psychologickému ústavu MU. S přispěním prof. Hoskovce byla většina zařízení identifikována, doplněna štítky s označením a vystavena. Nyní tyto přístroje tvoří zajímavou součást výuky obecné psychologie a jsou důkazem tradic experimentální psychologie na půdě Masarykovy univerzity.