Smluvně podložená výzkumná spolupráce
Preventing Aggressive Behavior: A Collaborative Initiative with State Police and Primary Schools
Dne 31.3. 2025 bylo podepsáno memorandum o spolupráci mezi Policií ČR a Filozofickou fakultou MU týkající se řešení cíleného násilí na základních školách v České republice. Fyzické násilí je stále častější problémem na českých školách, od incidentu na FF UK v roce 2023 eviduje Policie ČR vysoký počet hrozeb a dokonaného fyzického násilí.
Policie ČR se ve spolupráci s týmem FF MU dohodla na adaptaci amerického programu Modelu hodnocení hrozeb ve školách (School Threat Assessment). Tento přístup klade důraz na fakticky podložené, individuální vyšetřování chování a komunikace, zdůrazňuje kontextuální faktory a spolupráci mezi odborníky, aby se určilo, zda se žák nachází na cestě k cílenému násilí, a navrhuje možnosti, jak zasáhnout s cílem tomu zabránit. Autorem tohoto uceleného programu, který je aktuálně nejpoužívanější v amerických školách, je prof. Dewey Cornell, který laskavě souhlasit s tím, že náš tým může jeho program adaptovat na české prostředí a nabídl nám veškerou spolupráci.
Řešitelkou a kontaktní osobou za FF MU je Kateřina Koros Bartošová.
Více informací můžete najít na tomto odkazu.
Centrum experimentální psychologie a kognitivních věd (CEPCoS)
Mezifakultní a meziústavní centrum Psychologického ústavu FF MU, Kabinetu informačních systémů a knihovnictví FF MU a Geografického ústavu PřF MU rozvíjí spolupráci v těchto oblastech výzkumu: (a) kolaborativní imerzivní virtuální prostředí a virtuální realita; (b) kognitivní kartografie a prostorová kognice; (c) oblast HCI - interakce člověka s počítačem a se specifickými uživatelskými rozhraními; (d) výzkum a testování v on-line prostředí.
Hodnocení kultury bezpečnosti a vlivu lidského faktoru na provozní bezpečnost služeb poskytovaných státním podnikem Řízení letového provozu České republiky
Útvar provozní bezpečnosti ŘLP ČR, s. p., rozvíjí integrovaný systém managementu zahrnující oblasti provozní bezpečnosti, kvality, životního prostředí, ochrany před protiprávními činy a informační bezpečnosti. S tím mimo jiné souvisí i průběžné sledování kultury bezpečnosti v rámci podniku a posuzování vlivu lidského faktoru na provozní bezpečnost poskytovaných služeb. V oblasti hodnocení kultury bezpečnosti a vlivu lidského faktoru na provozní bezpečnost poskytovaných služeb spolupracuje ŘLP ČR, s. p., s Psychologickým ústavem FF MU.
Brno Longitudinal Study of Roma and Non-Roma Youth (2019 – 2021)
Společný projekt Psychologického ústavu FF MU a University of Kentucky (prof. Alexander T. Vazsonyi) je krátkodobou longitudinální studií, která sleduje vývoj sociálních kompetencí v průběhu rané adolescence. Navazuje na Brněnskou longitudinální studii mládeže realizovanou v letech 2014 –2017, která byla zaměřena na vývoj sociálních kompetencí u obecné české populace. Cílem stávající studie je replikovat tento výzkumný projekt s populací dospívajících, v níž převažuje romská mládež.