Z historie Psychologického ústavu FF MU

Významné události v historii Psychologického ústavu

• od r. 1919 – výuka psychologie na Filozofické fakultě MU
  • 5.5.1925 – podává Rostohar vedení Filozofické fakulty podnět na osamostatnění psychologie jako oboru
  • 12.6.1925 – na schůzi profesorského sboru byl jednomyslně schválen návrh prof. Rostohara na osamostatnění psychologického ústavu
  • 16.6.1925 – odeslání návrhu na osamostatnění psychologického ústavu na Ministerstvo školství a národní osvěty
  • 25.6.1925 – "Přihlížejíc k podanému návrhu svoluje ministerstvo školství a národní osvěty, aby oddělení pro experimentální psychologii při filosofickém semináři se osamostatnilo a aby se jmenovalo "psychologický ústav"."
  • 1926 – uvedení Psychologického ústavu v seznamu přednášek
  • 1927 – Univerzita odkupuje Rostoharovu kolekci experimentálních zařízení za celkovou sumu 30 000,- Kč ve třech splátkách. O zakoupení přístrojů projevila zájem i Filosofická fakulta University Karlovy v roce 1919 a to z podnětu prof. Krejčího. Rostohar nabídku nepřijal.
  • 3.5.1927 – schváleny Stanovy Psychologického ústavu Ministerstvem školství a národní osvěty „Účelem psychologického ústavu jest, jednak vzdělávat své členy k samostatné práci vědecké v psychologii metodami experimentálně empirickými, jednak však odborně připravovati posluchače filosofické fakulty k učitelství na středních školách.“ (cit. dle Stanov Psychologického ústavu ze dne 3. 5. 1927)
  • 9. 6 . 1928 – Psychologický ústav FF MU navštívil prezident T. G. Masaryk, s nímž se M. Rostohar osobně znal meziválečné období – vznik brněnské psychologické školy (viz dále)
  • 1939–1945 – uzavření českých vysokých škol nacistickými okupanty, mnozí psychologové byli pronásledováni (např. R. Konečný́ byl vězněn, M. Rostohar se zachránil útěkem na podzim roku 1942 před zatčením gestapem a zapojil se do partyzánského odboje v rodné Jugoslávii)
  • po roce 1945 – obnovení univerzitního Psychologického ústavu probíhalo rychlým tempem