Možnost publikovat studentské práce v Journal of European Psychology Students

19. července 2017

Máte chuť rozvíjet svoje výzkumné kompetence? Chtěli byste svoji diplomku publikovat v zahraničním časopise? Pak prosím čtěte dále!

Co je to?

Journal of European Psychology Students je recenzovaný vědecký open-access časopis publikující studentský výzkum, tedy výzkum, který realizují studenti bakalářského a magisterského studia psychologie, obvykle v rámci své závěrečné práce.

https://jeps.efpsa.org/about/

Čím je tento časopis specifický?

Tento časopis je zvláštní tím, že jeho poselstvím je poskytnout co nejlepší podporu studentům, kteří by se rádi i v budoucnu věnovali vědecko-výzkumné činnosti. Velký důraz se klade na kvalitní, informativní a podrobné recenze, které pomáhají studentovi naučit se správně metodologicky uvažovat a psát odborné výstupy. Naopak neklade takový důraz na originalitu a náročnost výzkumu, jako to bývá u standardních časopisů. Hraje zde roli zejména metodologická správnost, logická propojenost a dodržení standardů výstupu. Cílem je edukovat mladé vědce k principům metodologické rigoróznosti a vědecké integrity, na níž se klade čím dál větší důraz.

 

Jak to funguje?

Aktuálně se nabízí skvělá příležitost, a to tzv. „předregistrace“ výzkumného projektu. Student má možnost poslat návrh svého výzkumného projektu (v podstatě teoretická a metodologická část článku) a získat recenzní posudky ještě před sběrem svých dat. Získá tak nejen vysoce odbornou zpětnou vazbu hned v počátcích svého snažení a možnost posunout tak svoji práci na vyšší úroveň, ale je mu také přislíbena publikace článku z jeho diplomové práce bez ohledu na výsledky. Webové stránky také obsahují mnoho užitečných informací, které studentovi pomohou článek správně napsat.

https://jeps.efpsa.org/about/submissions/

Podle odhadů uvedených na stránkách by měl recenzní proces trvat přibližně do 2 měsíců. Cena za publikování příspěvku po přijetí (podmínkou je vyhovění požadavkům v průběhu recenzního řízení) je €250.

https://osf.io/2jkxw/


Příprava na publikování

Časopis Journal of European Psychology Students propaguje současné principy publikování a provádění tzv. Open Science, tedy replikovatelné vědy. V rámci přípravy i obecně všem studentům doporučujeme absolvovat kurz „Improving Your Statistical Inferences" Daniela Lakense na webovém portálu Coursera, který je možné absolvovat zdarma a bez nutnosti dodržovat časové termíny.

https://www.coursera.org/learn/statistical-inferences

Sdílení článku

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info